Dom doskonały 2/2005

Razem z ogrodem

Dom doskonały 2/2005 -
pobierz PDF

Dom zaprojektowano z myślą o dość obszernej działce w kształcie wydłużonego prostokąta, położonej pod lasem, lecz blisko miasta. Budynek tworzy kilka brył o klarownie rozdzielonych funkcjach; każda bryła ma inną wysokość i różny dach.

Dom zwrócony jest jednym z dłuższych boków do ulicy, drugim do ogrodu. Elewacja frontowa chroni prywatność domowników. Z tej strony dom otwiera się na zewnątrz jedynie wysokim przeszkleniem nad wejściem, sięgającym aż do piętra. Większe powierzchnie szklane przewidziano natomiast od ogrodu. Bryły są proste, ale tę skromność projektową rekompensują detale architektoniczne na zewnątrz domu i materiały użyte do wykończenia. Modrzewiowe drewno zastosowane na części elewacji współgra z szarym tynkiem i lekko błękitną dachówką bitumiczną o fakturze przypominającej gont. Z takim charakterem domu i jego kolorystyką dobrze komponują się ozdobne trawy - dekoracyjne również zimą. Założenia architektury zieleni są ściśle związane z koncepcją budynku. Ogród stanowi rodzaj domu letniego, który można wykorzystywać na wiele sposobów. Spędzać czas przy basenie-sadzawce, w cieniu roślin wspinających się na pergolę czy pod zadaszonym tarasem, który łączy dwie części domu. Każda z nich ma inne przeznaczenie, które wynika z przemyślanego układu funkcjonalnego.

Szerokie, dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi w bryle głównej prowadzą do ponad dwudziestometrowego holu z otwartą antresolą w kształcie litery C, nad którą pozostawiono odkrytą więźbę dachową. Dzięki przestronnemu wejściu już od progu dom wydaje się większy niż w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje brak zakamarków i korytarzy. Ciągi komunikacyjne nie zostały specjalnie wydzielone, tylko stanowią część innych pomieszczeń. Podział funkcji poszczególnych wnętrz następuje już w holu wejściowym. Sercem domu są kuchnia z jadalnią i salon. Kuchnia może być oddzielona od jadalni meblem, który pełniłby funkcję bufetu lub lekką ścianą kurtynową - rodzajem parawanu nie dochodzącego do sufitu. Z jadalni przez przesuwane szklane drzwi wychodzi się do ogrodu (przechodząc pod pergolą i pomostem nad basenem). Podobnie jak jadalnia, z zielenią wokół łączy się też salon, w którym przewidziano duże okna. Niewątpliwą ozdobą pokoju dziennego jest też widoczna drewniana więźba dachowa. Z boku umieszczone zostały toaleta i pomieszczenie gospodarcze, które jest jednocześnie pralnią oraz kotłownią i ma oddzielne wejście kuchenne.

Na piętrze do wszystkich pomieszczeń wchodzi się z antresoli. Są tu dwie sypialnie - jedna z nich z obszerną garderobą - i wygodna łazienka. Na antresoli zaplanowano ponadto otwartą bibliotekę. Widok na nią uatrakcyjnia więc także hol wejściowy. W mniejszej, bocznej bryle budynku oddzielonej tarasem umieszczono garaż (z wjazdem z boku), składzik na narzędzia ogrodnicze oraz pokój z łazienką, który może pełnić zarówno funkcję domku gościnnego, jak i pracowni.
Dom spełnia wszystkie funkcje podmiejskiej siedziby z ogrodem. Opracowana przez projektantów koncepcja jest całościowa w pełnym tego słowa znaczeniu - budynek, jego wnętrze i otoczenie architekci z JM Studio traktują jako jedno dzieło.

JM Studio Architektoniczne - Domy, Wnętrza, Ogrody istnieje od 1992 roku. Tworzą ją Magdalena Ignaczak i Jacek Kunca. Wyznają zasadę, ze architektura, wnętrze i otoczenie budynku tworzą spójną całość. Dlatego wszystkie te trzy elementy powinny być opracowywane jednocześnie. Za ostateczny cel uznają zrealizowany obiekt, a nie sam projekt.