Plany 9/2009

Pod białą różą

Plany 9/2009 -
pobierz PDF

Prosta bryła, szlachetne materiały, dopracowane detale. Architektura harmonijna i spokojna. Aby zobaczyć to, co najlepsze - wielki salon i oranżerię, która otwiera dom na ogród - trzeba wejść do środka

Dla rodziny z dwojgiem lub trojgiem  dzieci. Dla osób, które chcą mieszkać z dala od centrum miasta i lubią spędzać czas w ogrodzie.

Działka

Minimum 950 mkw., prostokątna, może być zbliżona do kwadratowej. 

Kształt domu

Bryła jest dość zwarta, tworzy ją korpus główny z bocznym skrzydłem (na garaż). Od frontu wejście od ogrodu: przeszklona oranżeria, z boku duży zadaszony taras. Dach dwuspadowy z dwiema lukarnami. Okna w sypialniach na piętrze typu porte-fenetre. 

Z czego budować

Ściany z pustaków ceramicznych, dachówka ceramiczna, fundamenty betonowe, schody stalowe z drewnianymi trepami lub drewniane.

Na zewnątrz

Całość harmonijna kolorystycznie, mimo zastosowania różnych materiałów. Kolory przygaszone, lekko "przetarte". Okładziny zewnętrzne: tynk, cegła oraz tynk w połączeniu z drewnem, które można ułożyć w różnych kombinacjach. Zamiast jednej z wymienionych okładzin można zastosować inne, np. deskowanie, byle tylko trzymać się zasady różnorodności faktur. Na podmurówce - kamień. Dachówka (koniecznie ceramiczna!) spatynowana. Nad oknami belki drewniane (w kolorze ciepłoszarym). Wokół domu murki i płyty kamienne, podjazd żwirowy lub z jasnoszarej kostki brukowej. Dopełnieniem architektury jest ogród z żywopłotami i białymi różami.

Wewnątrz

Architekci zaprojektowali dom z detalami. Wnętrza to połączenie klasyki i nowoczesności. Przestrzeń urządzono konsekwentnie: na parterze: ściany w jednakowym kolorze écru, sufity jaśniejsze, na podłodze drewno egzotyczne (iroko, merbau). Biblioteka i zabudowa kuchenna powinny być w kolorze ścian, pozostałe meble mogą być bardziej wyraziste (mają sprawiać wrażenie, że były zbierane latami). W salonie jest prosty i nowoczesny kominek o barwie szarego betonu. Na piętrze istnieje większa dowolność aranżacji wnętrz. Ściany i podłoga korytarza powinny być jednak w tym samym kolorze. 

Plan

Do domu wchodzimy przez hol, który jest częścią wielkiej przestrzeni dziennej. Po lewej mijamy kuchnię oddzieloną parawanową ścianą, przechodzimy między schodami a jadalnią do dużego salonu (prawie 50 mkw.!). Stąd można wyjść na taras z zewnętrznym kominkiem. Kuchnia i jadalnia są otwarte na salon. Przez hol możemy dojść do WC albo do pomieszczenia gospodarczego, a dalej do garażu. Konstrukcja budynku pozwala na dowolne kształtowanie pomieszczeń na piętrze. Tu mogą być dwie sypialnie: dziecięce, dla gości oraz sypialnia rodziców, która, położona nieco na uboczu, wraz z własną łazienką i obszerną garderobą tworzy mały apartament. Sypialnie dzieci mają osobne garderoby, które można zlikwidować, zostawiając tylko duże szafy i w ten sposób powiększyć pokoje.